Vlevo dole

Vlevo dole

Seznam Zprávy

Politické kauzy, boje o vliv i šeptanda z kuloárů Sněmovny. Podcast Lucie Stuchlíkové a Václava Dolejšího o zákulisí české politiky. Každý týden na Seznam Zprávách.

Categories: News & Politics

Listen to the last episode:

Andrej Babiš má originální recept na důchodovou reformu. Chce snížit věk odchodu do důchodu. A není to vtip.

Andrej Babiš zesměšnil své nejbližší kolegy, Alenu Schillerovu a Karla Havlíčka, když vzal zpět jejich „ano“ pro zvyšování věku odchodu do penze vyslovené na Pražském hradě před prezidentem.

Šéf ANO má totiž vlastní plán na důchodovou reformu: Ani on nevidí současnu hranici 65 let jako neprolomitelnou, kterou je třeba bránit s nasazením života. Jak zjistil podcast Vlevo dole, Andrej Babiš má originální recept: chce věk pro odchod do penze snižovat!

„On tenhle svůj nápad poprvé řekl v roce 2019 se setkání se seniory. Tak jsem se ho zeptala, jestli si to pořád myslí. Odpověděl, že ano - stačí, když důchodový účet bude v přebytku. A to se prý povede, když budou ženy rodit víc dětí,“ popisuje Lucie Stuchlíková miliardářův plán penzijní reformy.

„Když to populisté začnou se svými sliby přehánět, přestane jim věřit i část jejich voličů - s tím, že to už je moc divné, podezřelé,“ dodává Václav Dolejší. „Úplně mi to připomnělo někdejší Paroubkův slib 120 tisíc korun porodného.“

Političtí reportéři se v aktuální epizodě svého podcastu zabývají i víkendovým sněmem hnutí STAN, který se nesl v růžových barvách. A také v dost sebevědomém tónu - nemají sice tolik vlastních skalních voličů, ale průzkumy opakovaně potvrzují, že nejvíc lidí o nich uvažuje jako o druhé možnosti.

Průzkum pro eurovolby jim dokonce ukázal, že o nich uvažuje víc voličů než o koalici SPOLU - jejich potenciál je 23,3 procenta hlasů. „Jak ale víme ze sněmovních voleb v říjnu 2021 nebo z prezidentských 2023, liberálové neumí finále kampaní. A naopak ODS tohle tradičně umí - přesně načasovat agitaci, aby to trefila v den voleb,“ míní Václav Dolejší.

Řekli si „to“ konečně Rakušan s Fialou? Pomáhá růžové logo Starostů na bolení hlavy jako známá pilulka? A zapřáhne Babiš migranty? Poslechněte si celou epizodu Vlevo dole! (A přečtěte novou rubriku Třetí čtení.)

----

 • Vlevo dole řeší politické kauzy, boje o vliv i šeptandu z kuloárů Sněmovny. Vychází každou středu v poledne.
 • Podcast pro vás připravují Lucie Stuchlíková (@StuchlikovLucie) a Václav Dolejší (@VacDol), reportéři Seznam Zpráv.
 • Další podcasty, ale taky články, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy. Poslouchejte nás na webu Seznam Zpráv, na Podcasty.cz nebo ve své oblíbené podcastové aplikaci. 
 • Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.  
 • Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter // Facebook // Instagram.
 • Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.


Previous episodes

 • 307 - Kolik musí podle Babiše žena porodit dětí, aby šla dřív do penze? 
  Wed, 10 Apr 2024
 • 306 - Severní Morava Babišovi potvrdila, že bez složek to nejde 
  Thu, 04 Apr 2024
 • 305 - Ani s Nerudovou nemají Starostové eurovolby v kapse 
  Wed, 27 Mar 2024
 • 304 - Zajímá vůbec Slováky, kdo bude jejich příštím prezidentem? 
  Wed, 20 Mar 2024
 • 303 - Babišova složkovláda: Má „podklady“ i na vás? 
  Wed, 13 Mar 2024
Show more episodes

More American news & politics podcasts

More international news & politics podcasts

Choose podcast genre